Arts >> Изкуства >  >> музика >> за запис на музика

Колко пъти в секунда вибрира камертон, ако произвежда звукова вълна в хелиев газ с честота 384Hz?

Скоростта на звука в хелиев газ е приблизително 965 m/s. Дължината на вълната на звуковата вълна може да се изчисли по формулата:

$$\lambda =\frac{v}{f}$$

където:

* $\lambda$ е дължината на вълната в метри

* $v$ е скоростта на звука в метри в секунда

* $f$ е честотата в херцове

Замествайки дадените стойности във формулата, получаваме:

$$\lambda =\frac{965 \text{ m/s}}{384 \text{ Hz}} =2,51 \text{ m}$$

Разстоянието, което вълната изминава за една пълна вибрация, е 2 дължини на вълната. В този случай

$$d=2 \lambda=2(2,51\текст{ m}) =5,02\текст{ m}$$

Следователно камертонът вибрира 384 пъти в секунда, всяка вибрация изминава разстояние от 5,02 метра в хелиев газ.

за запис на музика

Съответните категории